+48 58 722 01 00
Tylko w zeszłym roku zgłoszono do Straży Miejskiej w Gdańsku 134 nielegalne wysypiska. Niestety część osób wyrzuca bezmyślnie zużyty i niekompletny sprzęt RTV/AGD, odpady wielkogabarytowe, budowlane, a nawet te niebezpieczne, na przykład eternit. Niestety, namierzenie "śmieciarzy" jest nierzadko trudne - podobnie jak udowodnienie im winy. Funkcjonariusze Straży Miejskiej zawsze próbują ustalić sprawcę zanieczyszczenia. Jeśli jest to możliwe – może się to skończyć nawet wnioskiem do sądu o ukaranie.
Jeśli jednak sprawcy nie można ustalić, obowiązek posprzątania należy do właściciela terenu. W przypadku gruntów należących do gminy albo Skarbu Państwa, jest to zadanie ekip sprzątających Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni lub Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.
Sygnały o zaśmieconych terenach można przekazywać za pośrednictwem:
Warto przypomnieć, że odpady budowlane i rozbiórkowe przyjmowane są od mieszkańców gminy Gdańsk do PSZOKu na terenie Zakładu Utylizacyjnego (ul. Jabłoniowa 55) bezpłatnie, w ramach tzw. opłaty śmieciowej, w ilości 2 tony/rok kalendarzowy na jedną nieruchomość.
+48 58 722 01 00